What's new

Dino Storm'a Yenilikler ve Değişiklikler

Padishah.sSword

New member
Joined
May 5, 2022
Messages
6
Reaction score
2
Server
Europe_4
Main Char
Padishah.sSword
Clan
I have no clan
Merhaba forum ahalisi. Uzun süre Dino Storm oynamış bir oyuncu olarak edindiğim tecrübeler ve yaptığım gözlemlerim sonucunda mevcut oyunda yapılmasını elzem gördüğüm değişiklikler ve eklenmesini arzu ettiğim bir takım yenilikleri paylaşmak isterim.

Bildiğiniz gibi oyunun asıl amacı şerif olarak seçilmek ve t-rex elde etmek.
Şerif olarak seçilmekse çok meşakkatli ve sağlam bir takım oyunu gerektirmekte. Gelgelelim ki bu meşakkat ve takım oyunu yerini ucuz pazarlıklara ve tekelleşmeye bırakıp oyunun asıl amacına EĞLENEREK ulaşmayı hedefleyen birçok oyuncuyu oyundan soğutmakla kalmamış, oyuncu sayısını da hatrı sayılır miktarda düşürmüştür. Oyunu bırakan oyuncular arasında ben de vardım elbette. Lakin çocukluğumda güzel zaman geçirmeme vesile olan potansiyeli yüksek bu oyuna tekrar dönüş yapmış bulunmaktayım ve karşılaştığım ahval beni üzmüştür. (Europe_4 sunucusunu baz alarak yazıyorum.)

 • Dinoville eskiden yaşam doluyken şu anda in cin top oynamakta. Hakeza Altın Yatakları'nda birkaç oyuncu görürseniz şanslısınız. Oyuna yeni başlayan oyuncu sayısı çok azalmış.
 • Bir ya da birkaç klan sunucudaki hakimiyeti ele almış. Kalabalık klanlardaki oyuncuların bile çoğu inaktif.
 • Sohbet kutusunda mesajlaşan oyuncu neredeyse sıfır.
 • Aynı görevi yapan iki oyuncu yok. Bir ve belki de iki defa aynı görevi başka bir oyuncuyla tamamlamışımdır.
 • PvP olayı sanırım kalmamış.

Birçok madde daha sıralayabilirim lakin lafı fazla uzatmadan gelişme kısmına geçmek istiyorum. Uzun lafın kısası OYUN SON NEFESİNİ VERMEK ÜZERE.

Peki Dino Storm'u eski YAŞAM ve EĞLENCE DOLU haline nasıl döndürebiliriz? Aklıma gelen fikirler şu şekilde:

 • Dino Storm vahşi batı temasında olan bir oyun olduğu için oyun atmosferine daha fazla kaos ve belirsizlik eklenmeli. Bunun ilk yolu olarak -teknik altyapı ve imkanlardan bihaber olarak söylüyorum- tüm Europe sunucuları tek bir Europe sunucusunda birleştirilmeli. Bu önerim Asia ve America sunucuları için de geçerli.
  • Sunucular bir araya getirilip oyunda mevcut sunucu sayısı üçe düştüğünde (Europe, Asia ve America olmak üzere) x sunucuda şeriflik için yapılan pazarlıklar ve tekelleşme bozulmuş olacak ve oyuncular yeni çözüm arayışlarına girişeçek. Bu süreç oyuna tazelik ve heyecan katacaktır.
  • Sunucu birleşmesiyle tüm klanlar sıfırlanacak (kapanacak) ve böylece tamamen aktif oyunculardan oluşan yeni klanlar doğacak. Yeni klan demek yeni bir düzen, yeni dostluklar ve düşmanlıklar demek. Böylece oyundaki aksiyon ve etkileşim artacağı için bu durum altın alımlarına da pozitif yönde etki edecektir.

 • Yeni ve dinamik şöhret sistemi. Mevcut durumda şöhret sadece oyundaki binaların işletimi ve kıyafet, dinozor cildi vs. ile kazanılmakta. Bildiğim kadarıyla PvP aracılığıyla şöhret kazanılıp kaybedilmiyor. Ayrıca klanların da birbirlerinde farkını oluşturan önemli bir ayrıcı özellik yok. Oyuna PvP için düello seçeneği eklenecek.
  • Yeni ve dinamik şöhret sistemi ile PvP aracılığıyla oyuncular düello kazandığı takdirde şöhret kazanacaklar, kaybettikleri takdirde şöhret kaybedecekler. Kazanılan ve kaybedilen şöhret puanı düello yapan oyuncular arasındaki dengeye (süvari leveli, dinozor ve silah leveli vb.) göre değişecek. Düello sistemi sayesinde oyuncular için şöhret kazanmanın yeni bir yolu olacak.
  • Düello sisteminin işlemesi için art arda üç düelloyu reddeden oyuncu sistem tarafından ''KORKAK'' veya ''CESARETSİZ'' yahut ''ANA KUZUSU'' olarak adlandırılıp (işaretlenip) üç gün ve üç düello müddetince şöhret kazanamayacak.
  • Klanların özel şöhret puanı olacak. Bu şöhret puanı x klanı içerisinde kaç şerif bulunabileceğini etkileyecek. Bu özellikle birlikte meta klanların önüne geçilecek.

 • Bina işletmelerini PvE aracılığıyla zor hale getirmek. Bunun yolu ise oyuna eklenen Haydut Yağması sistemi sayesinde x süre müddetince bir binayı aynı oyuncu yahut aynı klan işlettiği takdirde bahsi geçen bina haydutlar tarafından yağmalanacak ve oyuncular bu haydutları geri püskürtmek için takım oyunu yapmak zorunda kalacak. Başaramadıkları takdirde işletilen bina kaybedilecek (tarafsız olacak), binayı işleten oyuncu ve klan şöhret puanı kaybedecek ve aynı oyuncu yahut aynı klan tarafından x gün müddetince tekrar işletilemeyecek.
Oyunun iyileşmesinin genel olarak kilit noktaları bana göre yukarıdaki değişikliklere bağlı.
Aklımda çok fazla fikir var lakin oyun yöneticilerinin ve diğer oyuncuların fikirlerini duymak istediğimden bu kadarını paylaşmak istedim. Elbette fikir ve önerilerimde eksik noktalar vardır. Oyuncular olarak hep beraber bu oyunu eğlenerek oynamak istiyorsak oyundaki yeniliklere ve değişiklere açık olmamız şart.

Saygılarımla,
Padishah.sSword
 
Top